Óriási paleontológiai felfedezés Pécsen
A Pécsi Tudományegyetem kutatói az Oslói Egyetem munkatársaival együtt fedeztek fel a Mecsekben szenzációs paleontológiai leleteket. Egy olyan komplett ökoszisztéma nyomaira bukkantak, amely világszinten is egyedülálló.
Ősi tengeri életformák nyomaira bukkantak a Mecsekben. Egy komplett ökoszisztémát találtak a PTE kutatói, amelyek tenger alatti hőforrásokhoz köthetők. Kagylók, tengeri sünök, rákok éltek itt táplálék után kutatva nagyjából 132 millió évvel ezelőtt.
Háromkarélyos ősrák, avagy trilobita
Bujtor László, a PTE Földrajzi és Földtudományi Intézetének egyetemi docense elmondta, hogy hasonlót már találtak az Antarktiszon. A mecseki felfedezés azért kapott óriási visszhangot, mert az itt talált fosszíliák sokkal nagyobbak, mint a másutt vizsgált, fajokhoz tartozó egyedek. Bujtor erről tanulmányt is írt a Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology című folyóiratba. A lapban korábban is jelentek már meg pécsi kötődésű paleontológiai cikkek, az elmúlt években fedeztek fel például a Mecsekben három új ősmaradvány fajt is.
A Mecsek térsége tudományos szempontból kiemelkedő. A 130 millió évvel ezelőtt a Kárpát-medencében húzódó Pannon tengerben errefelé nyüzsgött az élet. A víz sekélysége miatt meleg, 20-22 fokos, a föld mélyén működő vulkanikus erőforrások miatt pedig igen táplálékdús volt. Valószínűleg ez az oka annak is, hogy a rendkívül színes ökoszisztéma egyedei hatalmasra nőttek.
M. A.
Forrás:mti