Megújult a PTE Szőlészeti Karának vezetősége

A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete az elmúlt években számos sikert tudhat magáénak. Az intézmény új vezetői a napokban állnak munkába és egy rövid képzéssel indítanak 2021 szeptemberében.

Madaras Zoltán agrármérnök, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke vállalkozóként szerzett innovatív ötleteivel segíti az intézet működését. Feladatának tartja, hogy az ágazatot érintő kihívásokat figyelemmel kísérje és megteremtse a képzések indításának lehetőségét.
 
Pécsi Egyetemi Borbirtok márkanéven saját bort vezettek be a piacra
 
A Kutatóintézet főborásza, Ipacs-Szabó István többszörös Borászok Borásza döntős és Év Bortermelője-jelölt ötletekkel ad új lendületet az intézetnek. Szeretné, ha a termelők és kutatók között szorosabb együttműködés alakulna ki, melyhez fiatal és tapasztaltabb borászokat vonna be.
 
Célja, hogy tovább erősítse a Kutatóintézet által tavaly ősszel bevezetett Pécsi Egyetemi Borbirtok márkanéven ismert borainak marketing tevékenységét és piaci jelenlétét.
 
Dr. Teszlák Péter (Phd) újonnan kinevezett kutatási igazgató elsődleges célja, hogy megőrizze és erősítse a kutatóintézet génbankjának szerepét, valamint kijelölje a csemegeszőlő fajtaválaszték új irányát.
 
A PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben szeptembertől olyan rövid képzéseket indítanak, melyekkel egyrészt a boros szakmát, másrészt a borkultúra iránt érdeklődőket szólítják meg. Az első képzések között indul a WSET-alapfokú képzés, melyben a kutatóintézet partnere a Central European Wine Institute (CEWI). Hazánkban a CEWI képzései biztosítják a legprofesszionálisabb képzést azoknak, akik borfogyasztással, borkereskedelemmel vagy szakírással kapcsolatban szeretnék bővíteni ismereteiket.
 
A folytatásban gondolnak az egyetem idegen nyelvet beszélő diákjaira, ezért angol nyelvű boros kurzusokat is indítanak.
 
Terveik között szerepel, hogy sommelier tanfolyamot, közép-európai borkurzust indítsanak, valamint az egykor kiválóan működő pécsi borszemináriumot újraindítsák.
 
Pécs szőlőtermesztési hagyományaival kiállta a történelem viharait és annak ellenére, hogy egyre jobban beépülnek a szőlőhegyek, továbbra is a szőlő és bor nemzetközi városa.
 
A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetét 1949-ben hozták létre. A kutatási, oktatási és a szaktanácsadási feladatok ellátását közel 30 hektáros szőlőültetvény, egy 300 éves 1600 négyzetméter alapterületű pince és egy akkreditált labortatórium szolgálja.
 
BG
Forrás: MTI, UNIVPÉCS
A képek illusztrációk