Humanoid mérőeszköz vesz részt a PTE kutatásában

Egy hőkomfort mérési kutatásban vetett be a Pécsi Tudományegyetem egy felnőtt ember méretű és formájú bábut, melynek segítségével az épülethőmérsékletek optimalizációját hatékonyabban tudják beállítani. 

A megfelelő hőkomfort mindennapi életünk gyakorlatilag összes területére hatással van. Optimális hőkomfort esetén jobban alszunk, jobban teljesítünk a munkában, az egészségünk is jobb állapotnak örvendhet. 
 
A hőkomfort mérő bábut a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán használják. Az Efop (Emberi erőforrásfejlesztési operatív program) keretében, 50 millió forintos támogatásból tettek szert az eszközre. Ezzel nemcsak kérdőíves módszerrel tudják megszerezni a kutatáshoz szükséges adatokat, hanem sokkal pontosabb képet kaphatnak a termikus bábuval megmért eredmények alapján. 
 
 
Fülöp László (jobbra) konzultál Ozdi András hallgatóval (balra) és Cakó Balázs Phd-hallgatóval
Fülöp László (jobbra) konzultál Ozdi András hallgatóval (balra) és Cakó Balázs Phd-hallgatóval
 
 
A 22 zónára osztott, felnőtt ember nagyságú, úgynevezett termikus bábu képes folyamatosan és pontosan mérni, mennyi fűtőteljesítmény szükséges a testfelületi hőmérséklet tartásához - áll a Pécsi Tudományegyetem közleményében. 
 
A kutatásban résztvevő szakemberek kiemelték, hogy a bábu képes jelezni és mérni, hogy egy ember a mérési körülmények között fázott-e vagy melege volt. 
 
Az eszközzel rögzíthető a test hőleadása, a ruházat hőszigetelési értéke, a bábuhoz tartozó szoftver pedig kiszámítja a hőkomfort mérőszámokat, és légzésszimuláció, illetve a levegőáramlás hatásainak mérése is lehetséges.
 
M. A. 
Forrás: mti
Fotó: univpécs/