A PTE-n sportteljesítménnyel kapcsolatos kutatásokat végeztek

Több mint 4 évig tartó projekt részeként sportteljesítményt növelő kutatásokat végeztek a Pécsi Tudományegyetem vezetésével.

A 4 és fél évvel ezelőtt indult projekt megvalósításáért konzorciumot hozott létre a Debreceni Egyetem (DE), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), valamint a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
 
A 3D testszkennerrel a gyerekek vázrendszerét vizsgálták
 
A kutatások során a sporttevékenységek fejlesztő hatásait vizsgálták a szabadidősportban és főleg az élsportolók körében. A többdimenziós protokoll segítségével antropometriai, funkcionális mozgás vizsgálati teszteket, speciális EKG-t, szívultrahang- és spiroergometriai méréseket, illetve háromdimenziós mozgásanalízist is végeztek a mentális státusz meghatározása mellett.
 
A projekt részeként a PTE Egészségügytudományi Karán sportdiagnosztikai labort hoztak létre, ahol több mint 500 sportoló terheléses vizsgálatát végezték el, melynek eredményeit felhasználták a sportolói edzésmnunka fejlesztésébe.
 
A PTE-n kifejlesztettek egy 3D testszkennert is, amivel több ezer gyerek vázrendszerét, mozgásszervi elváltozásait vizsgálták meg.
 
A kutatások során olyan molekulákat is találtak, amelyek hatással vannak a szívműködésre és szívritmuszavarra vagy fokozzák a szívizom összehúzó erejét.
 
A Debreceni Egyetemen a sportolók és az edzők viselkedésmintázatát, a Szegedi Tudományegyetemen a szívritmuszavarokra hajlamosító tényezőket vizsgálták. 
 
A kutatások egy tématerületi kiválósági programban folytatódnak, melyek beépülnek a PTE "Technológiai és Innovációs Park" fejlesztésébe.
 
BG
Forrás: MTI, Sportmenü
A képek illusztrációk