A PTE-n orvosdiagnisztikai fejlesztések valósulnak meg

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában (PTE SZKK) két milliárd forintból okostechnológiákkal válik hatékonyabbá a gyógyítás.

A PTE SZKK-n 2020-ban indult el a program, melynek keretében 2022 végére egy bioinformatikai programcsomag jön létre és egy Kompetenciaközpont is létesül, ahol egészségügyi technológiák és szolgáltatások fejlesztésének érdekében ipari szereplőkkel működve innovatív adatgyűjtési, információfeldolgozási és elemzési módszereket dolgoznak ki.
 
Hatékonyabbá válhat az orvosdiagnosztika
 
A Komptenciaközpont 4 fő pilléren alapszik, melyek összefüggésben vannak egymással: az első pillér a személyre szabott orvoslás, melynek során minél több információt gyűjtenek a betegről annak érdekében, hogy hatékonyabb diagnózist állítsanak fel a kezelésére. A második pillér az egészségügyben keletkezett temérdek adat, amiket analizálva meg tudják mondani, hogy mi az ami jól működik vagy változtatni kell rajta. A harmadik pillér a robotika, a gépesítés és egy 3D sebszkenner létrehozása, amivel a cukorbetegek lábszárfekélyének súlyosságát felmérik. A negyedik pillér a cukorbetegek kezeléséhez szükséges komplex termálterápiás szolgáltatáscsomag kidolgozása.
 
Az orvostudományban a keletkezett anyagok strukturálása miatt egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a digitalizációra és az adatkezelési technológiák alkalmazására, ami segíti az orvosok munkáját és hozzájárul a betegek hatékonyabb ellátásához. Ezt a célt szolgálja a  PTE-n megvalósuló program.
 
A projektet a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) csaknem kétmilliárd és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú NKft. (BZAK) 200 millió forintos támogatásával, valamint a 4iG NyRt közreműködésével valósítják meg.
 
 
BG
Forrás: MTI, PTE
A képek illusztrációk