A PTE-n Covid konferenciát tartottak

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában járványügyi szakemberekkel és Palkovics László innovációs és technológiai államtitkár jelenlétében tudományos konferenciát tartottak, ahol összegezték tapasztalataikat a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.

Dr. Miseta Attila, a PTE rektora köszöntőjében felhívta rá a figyelmet, hogy javítani kell az oltás arányát.
Több kutatás is zajlik jelenleg, de 2022 végére hazánk önellátó lesz a vakcina ellátottságban
 
Dr. Jakab Ferenc a Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője szerint a csatát megnyertük, de a háborút nem. Szerinte mindenki megpróbálja a maximumot kihozni a maga területén.
 
Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára szerint a vírushelyzetre gyorsan reagáltak, amikor létrehozták a védekezéshez szükséges hátteret és pénzügyi alapot, valamint a megelőzéshez szükséges koordinációt. Úgy gondolja, hogy a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer megmutatta, hogy összefogással eredményesen tudnak működni, amit meg kell őrizni a jövőre vonatkoztatva is.
 
A járványügyi helyzetet folyamatosan értékelte a matematikai epidemológiai kutatócsoport, melynek eredményeiből következtetéseket vontak le, amit figyelembe vett a kormány későbbi döntéseikor.
 
A járvány első hullámának idején korlátozott mennyiségben állt rendelkezésre maszk, amit hamar megoldottak. A kutatók kidolgoztak egy maszkminősítő rendszert és a gumikesztyű gyártás is elkezdődött, valamint az országban 3 helyen lélegeztetőgép-fejlesztéshez is hozzáfogtak.
 
Az államtitkár kiemelte, hogy fontos volt megteremteni azt is, hogy az ország saját vakcinát és gyógyszert tudjon gyártani a Covid ellen, ezért Debrecenben megkezdődött az oltóanyaggyár építése.
 
Az államtiktár szerint előre kell gondolkodni, ezért létrehoztak 4 Nemzeti laboratóriumot, ami a járvány kezeléséhez kapcsolódott: biotechnológiai, járványdinamikai, gyógyszerkutatási és virológiai.
 
Dr. Jakab Ferenc, a Nemzeti Virológiai Laboratórium vezetője elmondta, hogy együttműködnek több hazai fejlesztő céggel is, velük közösen több kutatást is folytatnak. Kiemelte, hogy a Szentágothai János Kutatóközpontja sokrétű munkát végzett a diagnosztikától kezdve a hatóanyag-vizsgálatokig.
 
Kovács L. Gábor, a gyógyszerek klinikai vizsgálatával foglalkozó HECRIN konzorcium képviselője szerint két fontos irány alakult ki a Covid gyógyításával kapcsolatban: a már kifejlesztett gyógyszerek használata és újak fejlesztése. Jelenleg a favipiravir tablettát 4 orvosképző egyetem teszteli.
 
A PTE és a Szegedi Tudományegyetem az ITM támogatásával közös kutatásában azokat a körülményeket vizsgálja, melyek hozzájárulnak a betegség kialakulásához.
 
Palkovics László még fontosnak tartotta kiemelni, hogy hazánk 2022 végére képes lesz saját vakcina előállítására, amivel csökkenteni tudjuk a külföldi gyógyszergyártók felé a kiszolgáltatottságot.
 
BG
Forrás: Kormány.hu, UnivPécs
A képek illusztrációk