A PTE képzőművészeti képzést indít a sepsiszentgyörgyi Sapientiával partnerségben

Szeptemberben képzőművészeti képzést, festőművészet és szobrászat szakot indít a Pécsi Tudományegyetem (PTE) partnerségben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel (EMTE).

Szenkovics Dezső, az EMTE kolozsvári karának dékánja elmondta, hogy szoros kapcsolatban áll évek óta a két intézmény. AZ EMTE alapításakor vállalták, hogy szerepet vállalnak olyan képzések elindításában, mely magyar nyelven nem elérhetők Romániában. A képzőművészeti szak elindítását a pécsi intézmény kezdeményezte. Örömmel vállalták el a rájuk eső feladatot, hiszen olyan hiánypótló szakot indíthatnak ezáltal, mely szorosan illeszkedik az EMTE küldetésébe.
 
Festőművészet és szobrászat szakot indít a PTE közösen az erdélyi intézménnyel 

Az új képzés helyszínének azért választották Sepsiszentgyörgyöt, mert a magyar állam támogatásával egyetemi campust építenek itt, mely megfelel képzőművészeti képzés valamennyi infrastrukturális igényének. A campus megépüléséig a város önkormányzata vállalta, hogy a szükséges feltételeket megteremti. A döntés során sokat jelentett, hogy Sepsiszentgyörgyön működik az Erdélyi Művészeti Központ is.
 
Lengyel Péter, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánja elmondta, hogy 2019-ben, amikor átvette a kar irányítását, már megfogalmazódott a gondolat, hogy a Kárpát-medence más pontján is vállaljanak feladatokat. Elsőként képzőművészeti szakot indítanak Erdélyben, mert elég nagy lélekszámú magyar kisebbség él ott, ezért bíznak benne, hogy sokan fognak jelentkezni.
 
Kiemelte, hogy Székelyföldön nem a pécsi képzés klónja lesz megteremtve, hanem olyan önálló szellemiségű iskolát akarnak létrehozni, amely figyelembe veszi az erdélyi szellemi közösséget, emiatt kezdetektől fogva erdélyi oktatókat vonnak be a képzésbe.
 
A dékán elmondta, hogy ellátogattak Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda és Székelyudvarhely művészeti középiskoláiba, ahol a magyarországival egyenrangú képzés folyik, emiatt úgy gondolta, hogy megvan az a szakmai tudásbázis, amely az új képzés elindításához szükséges.
 
Bíznak benne, hogy a szülők és diákok is felismerik azt a plusz lehetőséget, amit az anyanyelvi képzés nyújthat és felismerik ennek kulturális és szakmai fontosságát.
 
Olyan képzést indítanak, mely a diákokat hozzásegíti, hogy ne csak a magyar, hanem a román kortárs művészet viszonyaival is tisztában legyenek. 
 
Hegyi Csaba, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánhelyettese hozzátette, hogy az új képzés nemcsak a magyar fiataloknak jelent lehetőséget, hanem a pécsi hallgatóknak is. Reményeik szerint több olyan képzést indíthatnak majd, melyben közösen vehetnek részt a pécsi és az erdélyi diákok.
 
BG
Forrás: MTI
A képek illusztrációk