Mikroszkópparkot szerez be a pécsi egyetem

A Pécsi Tudományegyetem vezetésével 830 millió forintos projekt indult, keretében a világon egyedülálló mikorszkópparkot hoznak létre, ami az élő emberi sejtek molekuláris szintű vizsgálatát is lehetővé teszi majd.

A hároméves projektet 785 millió forinttal támogatta az Európai Regionális Fejlesztési Alap, vezetője Ábrahám István kifejtette, hogy az úgynevezett "nano-bio-imaging" mikroszkóprendszerekkel a kutatók az eddiginél sokkal részletgazdagabb betekintést nyerhetnek akár az élő emberi sejteken belüli molekuláris kölcsönhatásokba is. A vizsgálják majd a daganatképződést, az immunológiai, a gyulladásos és az idegrendszer degeneratív eredetű kórképeit (Alzheimer-kór, epilepszia, szklerózis multiplex).

 

A Pécsi Tudományegyetem vezetésével indult egy 830 millió forintos hároméves projekt

A Pécsi Tudományegyetem vezetésével indult egy 830 millió forintos hároméves projekt

 

A projektben közreműködik a Debreceni Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, céljuk, hogy egyedülálló "nano-bio-imaging" mikroszkóppark kialakítása és működtetése, amelyet a magyar és a nemzetközi tudományos közösség egyaránt használhat majd. Ábrahám István kitért arra is, hogy a pécsi orvosi kar 50 millió forintos támogatásával zajló projekt első évében az eszközbeszerzés történik, a második esztendőben tesztelik a mikroszkópparkot, az utolsó évben pedig már biológiai mintákat elemeznek a kutatók.

 

/T.D.