Ez történik veled nyelvvizsgán

Nincs ijesztőbb az ismeretlennél – főleg akkor, ha a szokatlan helyzetben még bizonyítanod is kell. Aggódás helyett cselekedj: nézz utána időben, mi vár rád a nyelvvizsgán!

Az ember önbizalma nagyobb, ha felkészülten vág neki egy szituációnak, ezt már te is biztosan tapasztaltad. Miért pont egy annyira fontos eseménynek vágnál neki háttér információ nélkül, mint a várva várt nyelvvizsga? Szerencsére a 21. században már pár kattintással választ kaphatsz minden kérdésedre. Pontokba szedve bemutatjuk neked, milyen a nyelvvizsga menete az Euroexam-nél.


1. Vizsgaközpont és időpont kiválasztása

Az Euroexam központ és partnerei, ahol szintén vizsgázhatsz, szerte az országban megtalálhatók: Ajkától Budapesten át egészen Zalaegerszegig vannak helyszínek, így módodban áll a hozzád legközelebbit vagy legszimpatikusabban kiválasztani. Fontos, hogy Euroexam nyelvvizsgára legkésőbb a kinézett időpont előtt három héttel kell jelentkezned – online vagy postai úton – a jelentkezési lap kitöltésével és a vizsgadíj befizetésével. Visszaigazolást követően más dolgod már nincs is, mint megjelenni a megadott helyen és időben.


2. Érkezés és vizsgaprotokoll

A nyelvvizsga központtól részletes információt kapsz a nyelvvizsgádról, de telefonon és e-mailben is kérdezhetsz, ha valamire nem találsz választ. Érdemes megfogadni a leírtakat, hiszen a központ célja, hogy megkönnyítse számodra a nagy napot, és neked csak a feladatokra kelljen koncentrálnod. Semmiképpen ne késs el, de órákkal kezdés előtt sem érdemes az épület előtt szobrozni. Aludd ki magad alaposan, mindenképpen egyél valamit.


A nyelvvizsgáknak szigorú szabályrendszere van, ami azon túl, hogy a sumákolást tiltja, gondoskodik a zavartalan lebonyolításról. A szabályzat rendelkezik például arról, melyik feladatra hány perced van, mikor nyithatod ki a feladatlapot, mikortól nem beszélgethetsz padtársaddal. A legfontosabbakat természetesen a vizsgáztatók is elmondják a helyszínen, de magadnak teszel szívességet, ha az uroexam.org-on időben elolvasod a szabályzatot.


Vizsga a teremben


3. A vizsga menete

A nyelvvizsgákat rendszerint szombati napokra hirdetik meg. A délelőtti órákban – 9:00 és 12:45 között – az írásbeli vizsgarészekre és a hallott szöveg értésére kerül sor, míg délután – 13:10 órától – a beszédkészséget mérő rész következik. Ez utóbbinak beosztását a szünetben függesztik ki.


Bármilyen szint, bármilyen nyelv, a vizsga felépítése azonos. A megmérettetés két vizsgarészre, írásbeli és szóbeli feladatokra oszlik. A sorrend kötött: felmérik az olvasott szöveg értését, az íráskészséget, a hallott szöveg értését, a beszédkészséget, illetve, ha kétnyelvű vizsgára jelentkeztél, a nap a közvetítéssel fog kezdődni. A szünetekben szabad a beszélgetés, nassolás, ivás, ám feladatok alatt figyelj arra, hogy ne zavard a többieket!


+1. Eredmények

Sikeres a nyelvvizsgád, ha a maximális pontszám legalább 60%-át elérted, de egyik vizsgarészen sem végeztél 40% alatt. Eredményedet a vizsgát követő 20. munkanapot követően, egyéni kódod alapján, a vizsgaközpont honlapján tudod megnézni.