Foglalkoztatásbővítés: 13 milliárd érkezik idén Baranyába

Január elejétől érhető el a Nemzeti Foglalkoztatási Alap munkahelyteremtő beruházásaiok támogatására kiírt pályázati programja.
Baranya megyében 13 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre.

Február 14-ig lehet benyújtani a pályázatokat a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjához, melyeket április 4-ig el is kell dönteniük a szakembereknek.
Dr. Hargitai János kormánymegbízott a pályázat kapcsán arról tájékoztatott, hogy a kormány szándékai szerint, a foglalkoztatottak számának folyamatos bővítése érdekében jelentős hazai és uniós forrásokat biztosít a munkahelyteremtő beruházások támogatására.
– Az országos keretből Baranya megyébe is egyre nagyobb összeg érkezett: míg 2011-ben mindösszesen 15 vállalkozás pályázott 157 millió forintra, addig 2013-ban már 84 beruházáshoz több mint 1,2 milliárd forintos támogatást nyújthattunk – hangsúlyozta a kormánymegbízott. Az új munkahelyek száma számottevően bővült a támogatott beruházásoknak köszönhetően, 2011-ben 91 fő jutott munkához, tavaly pedig már több mint hatszázan dolgoztak ezzel a támogatással.
Az idei 13 milliárdos keretösszegből a hivatal számításai szerint 1100-1200 vállalkozás 6500 új munkahelyet tud majd létesíteni, de mintegy tizenkétezer jelenlegi állás is megőrizhető. 

A Pécs Online által megkérdezett vállalkozói és munkáltatói érdekképviseleti szervezet üdvözli az új munkahelyteremtő és megtartó pályázati támogatást, mint megtudtuk, a vállalkozások már decemberben érdeklődtek hasonló források iránt.
– A pályázat prioritásai, mint a hátrányos helyzetű települések, megváltozott munkaképességűek, kisebbséghez tartozó, regisztrált munkanélküli stb., már jól ismertek az utóbbi évekből. Nagyjából a megpályázható összegek is – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Baranya megyei társelnöke. Tímár Lajos ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy egy leszakadó térségben a kiírás kritériumai mégis többeket elriaszthatnak a pályázástól.
A szakember gyors számolása után az is kiderült, hogy a kiírási feltételek szerint például a négy millió forintos támogatás érdekében adott vállalkozásnak 7,9 millió forintot kell – igaz, két év alatt – kifizetnie egy 5,7 millió forint értékű fejlesztéséhez.
– A munkahelyteremtő támogatási pályázat alapvetően jó, célja nem kérdőjelezhető meg – tette hozzá Tímár Lajos. – Az előnytelen gazdasági környezetben működő, legkisebb cégeknek azonban nem valószínű, hogy megoldást jelent. Számításaink szerint minimum öt fő új munkahelytől lehet reálisan arra számítani, hogy a pályázó vállalkozásnak komoly segítséget jelent a lehetőség.

\"foglalkoztatás,

Mit jelent ez a számok tükrében?
A pályázati kiírás kiköti, hogy minimum 2 fő új munkavállalót a pályázónak fel kell vennie. A legkisebb, mikro vállalkozások már itt kiszorulnak a pályázatból, mert nehéz olyan ipari, vagy szolgáltató területet találni, ahol ma egy vállalkozás 50-100 százalékos létszámnövelést be merne vállalni. (A mikrovállalkozások létszáma maximum 10 fő, de Baranya megyében jellemzően 2-5 fő.)
A jelenlegi gazdasági környezetben, Baranyában nagyon sok vállalkozást további meggondolásra késztet, hogy a támogatás kapcsán felvett munkavállalókat két évig tovább kell foglalkoztatni. – Sok vállalkozás nem biztos, hogy ezt a kötelezettséget fel meri vállalni akkor, amikor a még mindig gyenge gazdasági környezet miatt – fejlesztéstől függetlenül – nem biztos a piaca – magyarázza Tímár Lajos.
Például ha adott vállalkozás két fő esetén (két millió Ft/fő) összesen négy millió forint támogatásra pályázik és 70 százalékos támogatásra jogosult, valamivel több, mint 5,7 milliós beruházást tud elvégezni, tehát 1,7 millió forint a saját része. A kötelező minimálbér alapján, legkevesebb 101.500 forintot kell fejenként minden hónapban a felvett munkavállalóknak kifizetni, két éven keresztül, amelyre még járulékok is rakódnak. Két főre, két évre a munkabér és terhei meghaladják a 6,2 millió forintot, amihez hozzá kell számolni a saját részt is.

ZBT